Učíme sa pre život, múdrosť robí človeka slobodným.

Projekty a aktivity

naspäť
DEŇ ZDRAVEJ VÝŽIVY

 

  

 

 
 

Jednou z najdôležitejších vecí k dobrému a dlhému životu je zdravá výživa, na ktorú sa často zabúda. Práve preto si 16. októbra pripomíname Svetový deň zdravej výživy. V našom veku je vyvážená strava veľmi dôležitá. Potrebný je dostatok minerálov, vitamínov, bielkovín, vláknin, naopak, veľa mastného, sladkého a soli škodí. Často zabúdame aj na mlieko a mliečne výrobky, ktoré sú v období rastu nevyhnutné.   Všetko  však treba jesť s mierou. Stará ľudová múdrosť vraví : Raňajky zjedz sám, obed si rozdeľ s priateľom a večeru daj nepriateľovi.

 

Svetový deň výživy /potravín/ bol vyhlásený na 20. globálnej konferencii FAO v novembri 1979 v Ríme. Odvtedy sa vždy 16. októbra každoročne pripomína vo viac ako 150 krajinách sveta vrátane Slovenska.

Nezabúdajme, že žiadna potravina neobsahuje všetky živiny v optimálnom množstve a v správnom pomere pre udržanie zdravia, snáď okrem materského mlieka počas krátkej periódy včasného života. Zdravá výživa je možná iba konzumáciou rozličných druhov
potravín udržujúcich požiadavky rovnováhy živín. V tomto zmysle nie sú dobré alebo zlé potraviny, každá z nich má úlohu v poskytovaní rovnováhy.

Dôležitá je pestrosť – mali by sme jesť veci zo všetkých troch skupín: obilné výrobky, ovocie, zeleninu, vajcia, mäso a zdroje rastlinných bielkovín, ako sú napríklad fazule a orechy. V prvom rade ide o to, obmedziť potraviny, ktoré sú bohaté na cukry a tuky – predovšetkým živočíšne. Biely chlieb s oškvarkami, buchty, smotanová zmrzlina poliata čokoládou alebo chipsy rozhodne nepatria medzi potraviny, ktoré by sa mali nachádzať v našom jedálničku. Treba jesť viac zeleniny a ovocia. Sú hlavným zdrojom vitamínov (C, A), minerálov,vlákniny a ďalších dôležitých látok v našej strave. 
 

 

 Zásady zdravej výživy:

optimálny príjem energie,

zníženie príjmu tukov,

optimálny príjem bielkovín,

optimálny príjem sacharidov a vlákniny,

optimálny príjem mikronutrientov – vitamínov, stopových prvkov,

zníženie príjmu soli (NaCl),

zníženie príjmu alkoholu,

správna frekvencia príjmu jedál a primeraná kultúra stravovania.

 

 

 Deň  zdravej výživy sme si pripomenuli i na našej škole 25. októbra. Celý týždeň sme sa pripravovali na tento deň. Rozprávali, ako sa máme stravovať. Triedne pani učiteľky na hodinách nezabudli pripomenúť, že v detskom veku je veľmi dôležité zdravo sa stravovať. Zdôrazňovali aj potrebu pohybu a spánku. Každá trieda chcela pripraviť niečo  originálne, deti sa snažili ako najlepšie vedeli. Chodby boli vyzdobené na tému: „ Zdravá výživa“. Učiteľky  perfektne pripravili výzdobu školy. Ráno pani učiteľky  vítali rodičov s peknou výzdobou a ponúkali ich ovocím, ktoré im pripravili ratolesti. Rodičia boli veľmi prekvapení, ale aj samotné deti. Síce vedeli, že budú mať „Deňzdravej výživy“, ale netrpezlivo čakali, čo im tento deň zasa prinesie - aké prekvapenie.

Pani riaditeľka s pani zástupkyňou počas dňa prešli všetky triedy.Žiaci im prezentovali svoje výtvory. Samozrejme každá trieda ponúkla zo svojho jedálnička. Pochválili žiakov za originalitu, ktorú vedeli naši žiaci v triedach vykúzliť! Na laviciach sa začali objavovať ovocné a zeleninové šaláty, pomazánky, jedno hubky, ovocné koláče, taniere naplnené vykrajovaným ovocím a výtvarné práce zhotovené z rôznych prírodných materiálov.

Žiaci pripravili aj projekty k zdravej výžive. Práce boli veľmi pekné,  vydarené a jedinečné. Každá skupinka vynikala niečím geniálnym.

 Výtvarné a projektové práce boli vystavené na chodbe školy. Výstavu si mohli rodicia pozriet a obdivovat vynaliezavost svojich detí. Cez prestávky chodili žiaci a ponúkali pedagógov svojimi chutnými výtvormi. Každý z nás ochutnal výrobky zo zeleniny a z ovocia. Žiaci boli pochválení, že budú z nich dobrí kuchári, ktorí sa budú starat o „ Zdravú výživu“ .

Na záver sme skonštatovali, že 16. október nám má pripomenút, že život každého cloveka má byt jedinecný, neopakovatelný a nenahraditelný. Preto by si ho mal každý z nás vážit.

 

 

 

 


.: Coded by Rastislav Lipovský :.
.: Template by Arcsin :.